در حال بارگذاری...

سازگار نمودن افزونه ‏های قديمی فايرفاکس پس از ارتقا به نسخه جديد

soft98

بدون شک در حال حاضر مرورگر فايرفاکس پرطرفدارترين مرورگر اينترنتي در جهان است. يکي از دلايل محبوبيت اين مرورگر، وجود افزونه‏هاي فراوان براي آن است که به کمک هر يک از اين افزونه‏ها امکانات جانبي خاصي به مرورگر اضافه مي‏شود. شايد شما نيز به مشکل شايعي که پس از ارتقاي فايرفاکس به نسخه جديد پيش مي‏آيد برخورده باشيد. پس از به‏روزرساني مرورگر به نسخه جديد، سازندگان افزونه‏ها نيز بايستي نسخه جديدي از افزونه را ارائه کنند تا با نسخه جديد مرورگر هماهنگ و سازگار باشد.
گاهي ممکن است برخي افزونه‏ها پس از آپديت شدن مرورگر، از جانب سازنده به روز نشوند. در نتيجه پس از نصب نسخه جديد مرورگر، ديگر امکان استفاده از افزونه‏هاي قديمي نيست. در اين ترفند قصد داريم نحوه سازگار نمودن افزونه‏هاي قديمي فايرفاکس با نسخه‏هاي جديد مرورگر را با استفاده از روشي جديد و ابتکاري براي شما بازگو نماييم.

بدين منظور:
پيش از هر کاري از منوي Start به Control Panel برويد. سپس وارد Folder Options شده و در پنجره باز شده به تب View برويد. اکنون اطمينان پيدا کنيد تيک گزينه Show hidden files, folders, and drives خورده باشد. همچنين اطمينان پيدا کنيد گزينه Hide extensions for known file types تيک نخورده باشد. سپس بر روي دکمه OK کليک کنيد.
همچنين اطمينان پيدا کنيد افزونه ناسازگار را بر روي مرورگر نصب کرده‏ايد.

در ابتدا بايستي پوشه‏اي که افزونه‏ها در آن نگه‏داري مي‏شوند را بيابيد و وارد آن شويد. در نتيجه اگر از ويندوز ويستا يا 7 استفاده مي‏کنيد ابتدا Computer را باز کنيد و به مسير زير برويد:

C:\Users\Username\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles

و اگر از ويندوز XP استفاده مي‏کنيد My Computer را باز نموده و مسير زير را طي کنيد:
C:\Documents and Settings\Username\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles

دقت کنيد در مسير بالا درايو C به عنوان درايوي که ويندوز در آن نصب شده، فرض شده است. همچنين منظور از Username نام کاربري شما در ويندوز است.

پس از ورود به اين فولدر، فولدر ديگري که به default. ختم مي‏شود به چشم مي‏خورد. اين نام مي‏تواند چيزي شبيه به ij44zlfo.default باشد (تعداد اين فولدرها بسته به تعداد پروفايل‏هاي شما در فايرفاکس دارد). وارد اين فولدر شويد.

در درون اين فولدر نيز تعدادي فولدر ديگر مشاهده مي‏کنيد. اکنون وارد فولدر با نام extensions شويد.
پوشه‏هاي موجود در فولدر extensions، هر کدام يکي از افزونه‏هاي نصب شده بر روي مرورگر هستند. نام برخي از فولدرها مشخص کننده نام افزونه است و برخي ديگر نامي ترکيب شده از عدد و حروف دارند.

اکنون در اين ميان اين فولدرها بايستي جستجو کنيد و فولدر مربوط به افزونه ناسازگار را پيدا کنيد. از آن جايي که فولدرها نام مشخصي ندارند و معلوم نيست کدام فولدر متعلق به کدام افزونه است اين موضوع مي‏تواند کمي گيج کننده باشد. براي حل اين موضوع، بهترين کار اين است که فايل به نام install.rdf که در کليه پوشه‏ها وجود دارد را به وسيله يک نرم‏افزار ويرايشگر متن نظير Notepad ويندوز باز کنيد (براي اين کار Notepad ويندوز را اجرا کنيد و از منوي File و انتخاب گزينه Open فايل install.rdf مربوط به هر پوشه را فراخواني کنيد). پس از باز نمودن اين فايل توسط Notepad در خطوط اوليه آن مي‏توانيد عنوان افزونه را پيدا کنيد و پي ببريد فولدر مربوط به افزونه ناسازگار کدام است.

پس از اينکه فولدر مربوط به افزونه خود را پيدا کرديد، فايل install.rdf را توسط Notepad ويندوز باز کنيد.
اکنون در ميان کدهاي موجود، عبارت maxVersion را پيدا کنيد. حالت دقيق سطري که عبارت maxVersion در آن درج شده است همانند کد زير است:
X.X

در کد فوق به جاي X.X عدد مربوط به نسخه سازگار مرورگر با اين افزونه درج شده است. اين عدد مي‏تواند به عنوان مثال 3.6 باشد و به اين معناست که افزونه فوق توانايي اجرا بر روي فايرفاکس 3.6 به بالا را دارا مي‏باشد.

شما بايستي به جاي اين عدد، نسخه مربوط به فايرفاکس خود را وارد کنيد. يعني اگر مثلاً فايرفاکس شما 3.5 است، عدد 3.5 را به جاي عدد قبلي وارد کنيد (براي پي بردن به نسخه دقيق فايرفاکس خود، در درون برنامه از منوي Help بر روي About Mozilla Fireofox کليک کنيد).
پس از ويرايش اين سطر از کدها، فايل را با انتخاب گزينه Save از منوي File ذخيره کنيد.

در قدم بعدي، بايستي از کل محتواي فولدر افزونه، يک فايل فشرده با فرمت zip يا rar تهيه کنيد. براي اين کار مي‏توانيد از نرم افزار WinRAR بهره بگيريد. در صورت نصب اين برنامه کافي است کليه فايل‏ها و فولدرهاي داخل فولدر افزونه را با راست کليک و انتخاب گزينه Select All به حالت انتخاب دربياوريد (با فشردن کليدهاي ترکيبي Ctrl+A نيز مي‏توانيد اين کار را انجام دهيد). سپس بر بروي يکي از فايل‏ها و فولدرها راست کليک کنيد و گزينه Add to archive را انتخاب کنيد.

سپس فايل فشرده را در مسير دلخواه ذخيره کنيد. همچنين اگر WinRAR را نصب نداريد، مي‏توانيد پس از انتخاب کليه فايل‏هاي درون فولدر افزونه و راست کليک بر روي يکي از آنها، از منوي Send to گزينه Compressed (zipped) folder را انتخاب کنيد. فايلي با فرمت zip در همان فولدر ساخته مي‏شود.

اکنون بايستي بر روي اين فايل فشرده تازه ساخته شده راست کليک کنيد و Rename را انتخاب کنيد. سپس پسوند فايل را از zip يا rar به xpi تغيير دهيد.
در اين لحظه افزونه سازگار شده شما آماده است. اين افزونه با وجود قديمي بودن بر روي فايرفاکس شما نصب مي‏شود. (ترفندستان)

براي نصب افزونه لازم است که افزونه قبلي ناسازگار را از روي مرورگر پاک کنيد. براي اين کار مي‏توانيد در فايرفاکس از منوي Tools بر روي Add-ons کليک کنيد. سپس بر روي افزونه ناسازگار راست کليک کرده و Uninstall را انتخاب کنيد. پس از نمايش پيغام بر روي دکمه Uninstall کليک کنيد. در آخر مرورگر فايرفاکس را کامل ببنديد. همچنين به پوشه extension برويد و در صورت موجود بودن فولدر افزونه، آن را دستي Delete کنيد.

حال کافي است فايرفاکس را مجدد اجرا کنيد. سپس از منوي File بر روي Open کليک کنيد. سپس فايل با پسوند xpi که ايجاد نموده‏ايد را انتخاب کرده و Open کنيد. پس از نمايش پيغام بر روي دکمه Install Now کليک کنيد تا افزونه با سازگاري کامل بر روي مرورگر نصب شود. در نهايت اگر يک بار مرورگر را باز و بسته کنيد مي‏توانيد از افزونه بدون مشکل استفاده کنيد.

 

در صورت نیاز به راهنمایی در مورد این مطلب و یا هر مشکلی در زمینه کامپیوتر و موبایل با شماره پشتیانی 9099071461 از سراسر کشور با تلفن ثابت تماس بگیرید.
در صورت مشکل در برقراری تماس به سایت سیسبان مراجعه کنید


پسورد فایل فشرده : برای کپی کلیک کنید
برای مشاهده لیست دانلود باید جاوا اسکریپت مرورگر خود را فعال کنید و یا افزونه حذف تبلیغات را غیرفعال کنید و بعد روی این قسمت کلیک کنید.